O Akademii
O Akademii
Autor: Akademia Legia Warszawa
Fot. Jakub Wydra
- Udostępnij
Autor: Akademia Legia Warszawa
Fot. Jakub Wydra
Akademia Piłkarska Legii Warszawa jest najważniejszym filarem szkoleniowym Klubu z kluczową społeczną i edukacyjną rolą w budowaniu wartości sportowych całej piłkarskiej społeczności. Najwyższa jakość i kultura pracy Akademii Legii oraz efektywność liczona wychowankami w reprezentacjach Polski i uznanych klubach w Europie pozwala cieszyć się renomą w kraju i poza jego granicami.
Wielu absolwentów APLW występuje na boiskach najlepszych lig Europy. Sebastian Szymański (Fenerbahce SK) jest czołową postacią tureckiej ekstraklasy, odgrywając coraz większą rolę również w reprezentacji Polski. Radosław Majecki (AS Monaco) w ostatnim sezonie wywalczył sobie miejsce między słupkami czołowego klubu francuskiej Ligue 1. W klubach włoskiej Serie A występują Sebastian Walukiewicz (Empoli FC) i Mateusz Wieteska (Cagliari Calcio), a na jej zapleczu Patryk Peda (Palermo), który ma już za sobą pierwsze występy w seniorskiej kadrze Polski. O awans do najwyższej ligi w Niemczech walczy Michał Karbownik (Hertha BSC, 2. Bundesliga). Szymon Włodarczyk (Sturm Graz, austriacka Bundesliga) i Łukasz Łakomy (Young Boys Berno, szwajcarska SuperLiga) mają za sobą występy w europejskich pucharach w barwach czołowych klubów z Austrii i Szwajcarii. W portugalskim Rio Ave broni Cezary Miszta.
Wielu wychowanków Akademii występuje również w innych klubach PKO Bank Polski Ekstraklasy, jak Ariel Mosór, Maciej Rosołek, Filip Rejczyk, Maciej Kikolski, Oskar Lachowicz, Miłosz Szczepański i Grzegorz Tomasiewicz, Marcel Krajewski, Michał Król czy Konrad Matuszewski.
Obecnie w szerokiej kadrze pierwszej drużyny znajduje się 11 absolwentów Akademii Legii (zawodników, którzy przez min. rok szkolili się w strukturach Akademii): Kacper Tobiasz, Gabriel Kobylak, Jan Ziółkowski, Jan Leszczyński, Mateusz Szczepaniak, Jakub Adkonis, Wojciech Urbański, Jakub Żewłakow, Jordan Majchrzak i Pascal Mozie.
Akademia Legii to nie tylko kuźnia talentów piłkarskich, ale również miejsce, w którym swój warsztat kształtują i doskonalą Trenerzy o znaczącej wartości szkoleniowej w kraju. Goncalo Feio jest aktualnie trenerem pierwszego zespołu Legii Warszawa. Obecnie w piłce seniorskiej na poziomie centralnym pracuje wielu trenerów wywodzących się z Akademii Legii.
Wielowymiarowy model pracy Akademii to system procesów szkoleniowych, edukacyjnych i społecznych, opartych o niekończącą się wizję rozwoju projektu wraz z jego wartościami i doświadczeniami wyniesionymi z obserwacji i analizy rozwoju najlepszych ośrodków szkoleniowych w Europie (Anderlecht Bruksela, Dinamo Zagrzeb, AFC Ajax, Athletic Bilbao, Sporting CP, FC Barcelona, Chealsea Londyn) i wnoszonymi przez kolejne osoby zarządzające Akademią w ostatnich latach. Doświadczenie z wysp brytyjskich adaptował w Akademii Legii Radosław Mozyrko (obecny szef scoutingu L1), wybrane tendencje szkoleniowe z Hiszpani wnosił Pan Dyrektor Piotr Urban, a elementy holenderskiego modelu szkolenia inicjował Richard Grootscholten. Rys organizacyjny i szkoleniowy w Akademii nakreślał także Jacek Zieliński (obecny Dyrektor Sportowy Klubu). Od lipca 2022 r. dyrektorem Akademii Legii jest Marek Śledź. Przez poprzednie pięć lat pełnił funkcję dyrektora Akademii Rakowa Częstochowa. Wcześniej był odpowiedzialny za proces szkolenia w Miedzi Legnica (2016-2017), Radomiaku Radom (2015-2016), Amice Wronki i Lechu Poznań (2003-2011 i 2012-2015).
W latach 2017-2019 w Akademii Legii zainicjowano wdrożenie programu szkolenia opartego o sprecyzowany model gry wynikający ze współczesnych wymagań szkoleniowych. Efektywność podjętych modyfikacji programowych zaowocowała wymiernymi wynikami i wygraniem w 2019 roku przez Legię finałów Centralnej Ligi Juniorów U17 i U15.
W sezonie 2022/2023 wraz ze zmianą na stanowisku Dyrektora Akademii, Program Szkolenia doświadczył kolejnego etapu rozwoju opartego w pewnych obszarach na już istniejących strukturach. Sprecyzowany został fundament szkoleniowy oparty o konkretne wymagania metodologiczne dla wszystkich etapów szkolenia. Ta właśnie unifikacja wartości szkoleniowych jest podstawowym elementem wpływającym na wszystkie obszary pracy Akademii. Taki trend wymagał korekt organizacyjnych i personalnych, stąd w sezonie 2023/2024 swoją pracę w strukturach Akademii rozpoczęła Szkoła Mistrzostwa Sportowego Legii Warszawa, a od 1 stycznia 2024 zarządzanie poszczególnymi filarami Akademii Legii przejął przygotowany i powołany przez Dyrektora Akademii Management Akademii składający się z czterech Wicedyrektorów odpowiedzialnych za poszczególne obszary: Rafał Matusiak – Wicedyrektor ds. Sportowych, Sebastian Różycki – Wicedyrektor ds. Organizacyjnych, Piotr Zasada – Wicedyrektor ds. Scoutingu, rekrutacji i rozwoju indywidualnego, Maciej Strożek – Wicedyrektor ds. Edukacji. Codzienność szkoleniowa pozostaje pod opieką pięciu Trenerów Głównych odpowiedzialnych za poszczególne etapy szkolenia skorelowane z obowiązującym w kraju systemem współzawodnictwa.
Wszystkie działania Akademii Legii są ukierunkowane na ciągłe podnoszenie wartości szkoleniowej, która powinna prowadzić do realizacji założonych celów zarówno bieżących jak i etapowych i strategicznych. Wśród założeń znajdują się najwyższe wyniki sportowe osiągane wraz kompletnym przygotowaniem zawodników do rywalizacji w L1 i młodzieżowych Reprezentacjach Polski. Po dwóch latach systemowej pracy sezon 2023/2024 Akademia zakończyła Mistrzostwem Polski U19, wicemistrzostwem Polski U17, wicemistrzostwem Polski U15, a także udziałem 5 zawodników Akademii w Mistrzostwach Europy U17, a także Mistrzostwami Polski Reprezentacji Mazowieckiego ZPN U14 z 13 zawodnikami Akademii Legii w składzie oraz U13 z 9 zawodnikami. Dodatkowym efektem był udział w letnim zgrupowaniu L1 do sezonu 2024/2025 11 zawodników z rodowodem Akademii Legii.
PROFIL AKADEMII LEGII
W ścisłej strukturze Akademii Piłkarskiej Legii Warszawa kształci się ponad 240 zawodników i zawodniczek w 15 grupach szkoleniowych. Równoległym filarem szkoleniowym są piłkarskie przedszkola dla dzieci 3-6 lat i szkółki dla dzieci 7-11 Legia Soccer Schools, które funkcjonują w ponad 100 lokalizacjach w kraju i za granicą. Z ośrodków Legia Soccer Schools, do struktury głównej Akademii, co roku trafiają najzdolniejsi zawodnicy.
Opiekę szkoleniową, edukacyjną i socjalną sprawuje w Akademii 120 pracowników, trenerów prowadzących, trenerów scoutów, trenerów analizy szkoleniowej, trenerów treningu indywidualnego, trenerów bramkarzy, trenerów przygotowania motorycznego, nauczycieli, wychowawców, lekarzy, fizjoterapeutów, psycholog, pedagog, dietetyk, inżynier danych oraz pracownicy obsługi kuchni i pralni.
NASZA FILOZOFIA
Akademia Piłkarska Legii Warszawa to projekt o szerokim oddziaływaniu nie tylko sportowym, ale również edukacyjnym i społecznym. Główne hasło: „Akademia 7 Perspektyw” jest znaczącym drogowskazem ukazującym wszystkie możliwe kierunki oddziaływania na podążających za pasją młodych piłkarzy. Towarzyszące Akademii określone i zdefiniowane wartości są najlepszym dowodem rozumienia sportowych idei. PASJA, ROZWÓJ, KREATYWNOŚĆ, POKORA i LOJALNOŚĆ powinny charakteryzować każdego pracownika i piłkarza. Dlatego przed wychowankami Akademii Piłkarskiej stawiamy najwyższe oczekiwania – Sportowe Mistrzostwo, Olimpijska Edukacja i Charakter Legionisty.
JAK ZOSTAĆ PIŁKARZEM AKADEMII?
APLW jest projektem otwartym o określonych standardach profesjonalnego szkolenia piłkarskiego, dlatego zawodnikiem Akademii Legii może stać się każde uzdolnione sportowo dziecko spełniając obowiązujące wymagania. Do głównych grup szkoleniowych na wszystkich etapach Akademia nie prowadzi otwartych naborów, ani też nie zaprasza zawodników na testy na podstawie zgłoszeń. Szeroko rozbudowany i w pełni zawodowy Departament Scoutingu i Rekrutacji prowadzi obserwację i analizę wszystkich rozgrywek mogących udzielić informacji o potencjale specjalistycznym, zgodnym z wymaganiami szkoleniowymi Akademii, najbardziej uzdolnionych młodych piłkarzy zarówno w kraju jak i poza jego granicami (Scouting międzynarodowy). Inną ścieżką prowadzącą do struktur głównych Akademii jest Projekt Klubów Partnerskich, które otrzymując wsparcie organizacyjne i szkoleniowe od APLW mają obowiązek wskazywania zawodników o wysokiej perspektywie rozwoju piłkarskiego. Jednakże najkrótsza droga dotarcia do Akademii wiedzie przez Piłkarskie Przedszkola (wiek 3-7), Szkoły Piłkarskie (wiek 6-11) czy zajęcia indywidualne (dla piłkarzy i bramkarzy) w Legia Soccer Schools, gdzie proces selekcyjny ma charakter naturalny i jest w pełni otwarty, a na zorganizowane nabory, treningi i obozy, można zgłosić się w każdym momencie.
Informacje na temat naborów i obozów Legia Soccer Schools: legiasoccerschools.pl.
Pytania można kierować na adres: kontakt@legiasoccerschools.pl.