Michał Karbownik
Strona absolwenta - Michał Karbownik
MICHAŁ KARBOWNIK
Urodzony 13 marca 2001 roku, 4-krotny reprezentant Polski i 8-krotny reprezentant Polski U21. W legijnych barwach występował w latach 2015-2020. W tym czasie rozegrał w Legii 47 spotkań, zdobywając w nich 8 asyst. Miał okazję rywalizować w Kwalifikacjach do Ligi Europy oraz Ligi Mistrzów. Z Warszawskim klubem dwukrotnie zdobył Mistrzostwo Polski.
Michał swoją przygodę z Legią rozpoczął w 2015 roku, kiedy skauci Akademii po raz pierwszy usłyszeli o utalentowanym chłopaku grającym w Radomiu. W wieku 14 lat przeniósł się na Łazienkowską z Akademii z UKS Młodzik 18 Radom. W trakcie sezonu 2015/16 grał w zespole Legii U15, skąd szybko przeskoczył do drużyny U16. Potem, Michał co pół roku awansował do starszych drużyn. Jeszcze przed rozpoczęciem rundy wiosennej sezonu 2016/2017 zapadła decyzja o przesunięciu go do drużyny U17. Latem 2017 roku Karbownik dołączył do Legii U19, a w 2018 był już zawodnikiem Legii II. Przez większość swojej kariery młodzieżowej Michał rywalizował z zawodnikami dużo starszymi od siebie, a mimo tego, nie odstawał od ich poziomu i wyróżniał się na tle starszych kolegów z zespołu. Cichy zawodnik od najmłodszych lat wyróżniał się zaangażowaniem i ciężką pracą, co zagwarantowało mu miejsce w pierwszym zespole w sezonie 2019/20. Swój debiut zaliczył w meczu przeciwko ŁKS-owi Łódź w sierpniu 2019 roku.
„Karbo” w swoje ostatnie miesiące w Legii spędził na zasadzie wypożyczenia z angielskiego klubu Brighton & Hove Albion, który kupił go od „Wojskowych” w 2020 roku. W 2021 Anglicy wypożyczyli Karbownika do Olympiakosu, gdzie przez następny rok Michał rozegrał 9 spotkań (oraz 12 w rezerwach zespołu) zdobywając w sumie dwie asysty oraz tytuł Mistrza Grecji 2022. Tego samego roku został wypożyczony do Fortuny Düsseldorf, gdzie rozegrał 27 spotkań, zdobywając jedną ramkę i notując 7 asyst. W 2023 Brighton & Hove sprzedało Karbownika do Herthy Berlin, gdzie obecne rozegrał 36 spotkań i zanotował trzy asysty (stan na listopad 2024).