BILETY SKLEP BIZNES LEGIA.COM KONTAKT
CLJ U18: Wyszarpane zwycięstwo
03.11.2018 14.30, autor: JAKUB WYDRA, fot. ALEKSANDRA WÓR,
W spotkaniu 14. kolejki Centralnej Ligi Juniorów U18 zespół naszej Akademii pokonał Elanę Toruń 2:1 (0:1). Obie bramki dla Legii zdobył w końcówce spotkania Łukasz Zjawiński. To drugie z rzędu zwycięstwo naszej drużyny, a dziewiąte w całym sezonie CLJ. Już za tydzień podopiecznych trenera Saganowskiego czeka wyjazdowy mecz z liderem, Koroną Kielce.

Legioniści przystąpili do tego meczu wzmocnieni czterema zawodnikami Legii II – Jakubem Ojrzyński, Mateuszem Grudzińskim, Mikołajem Neumanem i Łukaszem Zjawińskim, ale również wracającym po zgrupowaniu reprezentacji Polski U17, Nikodemem Niskim. Do Rembertowa przyjechała jedna z najsłabszych drużyn CLJ U18 w tym sezonie – zajmująca przedostatnie miejsce w tabeli Elana Toruń.

Od rozpoczęcia spotkania podopieczni trenera Saganowskiego starali się realizować swój plan – rozgrywać akcje atakiem pozycyjnym, wymieniać szybkie podania po ziemi. Nie brakowało jednak w tym wszystkim chaosu, co Elana już w 8. minucie bezwzględnie wykorzystała. Jakuba Ojrzyńskiego strzałem głową po dośrodkowaniu ze stałego fragmentu gry pokonał Milan Lech. Gospodarze wyraźnie przeważali – dłużej posiadali piłkę, stwarzali sobie kolejne dogodne sytuacje pod bramką rywala. Za każdym razem brakowało jednak precyzji w wykończeniu lub dokładności w kluczowym podaniu. Elana nastawiona była głównie na defensywę i szybkie kontrataki. Minuty mijały, a z przewagi Legii niewiele wynikało. Kolejne zmarnowane okazje naszej drużyny, a wynik nie ulegał zmianie. Na przerwę zawodnicy Elany schodzili z sensacyjnym wynikiem – prowadząc w meczu ze zdecydowanym faworytem na jego boisku.

Od początku drugiej części meczu obraz gry wyglądał dokładnie tak samo, jak w pierwszej – podopieczni trenera Marka Saganowskiego narzucili swoje warunki Elanie, a ta nastawiła się na obronę korzystnego wyniku, raz na jakiś czas wyprowadzając groźną kontrę. Nasz zespół przez długi czas bił głową w mur. Szwankowała przede wszystkim skuteczność, bo okazji do wyrównania nie brakowało. Przewaga gospodarzy była ewidentna, ale wynik jej nie potwierdzał. Koniec meczu zbliżał się nieubłaganie, zaś kolejne niewykorzystane sytuacje wywoływały coraz większe wątpliwości, czy uda się w tym spotkaniu wywalczyć choćby punkt.
W 78. minucie arbiter podyktował rzut wolny dla Legii. Do piłki podszedł
Łukasz Zjawiński
Napastnik, ur. 2001
Legia Warszawa II
, który w tym sezonie nie strzelił jeszcze gola. Tym razem było jednak inaczej – piękny, mocny strzał i piłka zatrzepotała w siatce. Wyrównanie wyraźnie wpłynęło na obydwa zespoły – Elanie podcięło skrzydła, Wojskowym wręcz przeciwnie – jakby dało ogromny zastrzyk wiary, że ten mecz można jeszcze wygrać. Gospodarze stwarzali sobie kolejne dobre okazje, ale bramkę na wagę trzech punktów po raz drugi zdobył
.

W 84. minucie, po świetnym prostopadłym podaniu Bartłomieja Ciepieli, "Zjawka" oddał fantastyczne uderzenie, strzelając bardzo efektowną, ale jeszcze bardziej cenną bramkę. Drugi cios, zadany w przeciągu sześciu minut, znokautował rywala. Legioniści pokazali dziś determinację, udowadniając, że walka do ostatniej sekundy meczu się opłaca.

– To był bardzo ciężki mecz. Choć w pierwszej połowie nasza gra była dobra - operowaliśmy piłką, graliśmy atakiem pozycyjnym, stwarzaliśmy sobie sporo sytuacji pod bramką Elany - nie udało nam się strzelić gola. Rywal nastawiony był przede wszystkim na defensywę, wręcz była to "obrona Częstochowy", oraz na szybkie i piekielnie groźne kontrataki. Goście bardzo szybko wyszli na prowadzenie i zamurowali swoją bramkę, ale na pewno też nasza skuteczność nie była w pierwszej połowie na zadowalającym nas poziomie. W drugiej części meczu w dalszym ciągu napieraliśmy - cały czas wierzyliśmy, że uda nam się sforsować defensywę Elany i tak też się stało. Pierwszy gol to świetnie egzekwowany rzut wolny przez "Zjawkę", drugi – jego kunszt strzelecki, mocne uderzenie z dystansu i efektowna bramka – mówił po ostatnim gwizdku sędziego pełniący dziś funkcję kapitana Legii
Łukasz Łakomy
Pomocnik, ur. 18 stycznia 2001 r.
Legia Warszawa U18
.

– Możemy być zadowoleni ze swojej postawy. Konsekwentnie graliśmy swój futbol i w ostatecznym rozrachunku przyniosło to efekt w postaci wygranej. Elana, mimo że znajduje się w strefie spadkowej, postawiła dziś naprawdę trudne warunki. Dla nas liczą się przede wszystkim kolejne trzy punkty - do poniedziałku będziemy cieszyć się z tego zwycięstwa, ale z początkiem nowego tygodnia koncentrujemy się wyłącznie na kolejnym, bardzo ważnym spotkaniu z Koroną Kielce – dodawał pomocnik.

Po tym meczu nasza drużyna ma na swoim koncie 28 punktów i do aktualnego lidera, Korony Kielce, traci zaledwie jedno oczko, ale zespół ten nie rozegrał jeszcze spotkania 14. kolejki. Legia wygrała dotąd dziewięć spotkań, raz zremisowała i cztery razy przegrała (bramki 28:14).

14. KOLEJKA CLJ U18
LEGIA WARSZAWA – ELANA TORUŃ 2:1 (0:1)

Bramki:
78' (rzut wolny) i 84' (asysta: