BILETY SKLEP BIZNES LEGIA.COM KONTAKT
Czterech absolwentów Akademii zagrało z Koroną
28.07.2018 22.35, autor: JAKUB WYDRA, FOT. LEGIA WARSZAWA,
Mateusz Wieteska, Mateusz Żyro i Konrad Michalak wybiegli w wyjściowym składzie pierwszego zespołu Legii Warszawa w spotkaniu 2. kolejki Lotto Ekstraklasy przeciwko Koronie Kielce (2:1). W drugiej połowie na murawie pojawił się Sebastian Szymański, zaś na ławce rezerwowych pozostał Mateusz Hołownia.

Wieteska, Żyro, Hołownia, Michalak i Szymański w czerwcu 2016 roku sięgnęli po mistrzostwo Polski juniorów starszych. W decydującym, rewanżowym meczu z Pogonią w Szczecinie legioniści wysoko pokonali rywala (5:2). Szymański zdobył w tym spotkaniu dwie bramki, jedną dorzucił Michalak i to drużyna Piotra Kobiereckiego wracała do domu z pucharem.

Kilka miesięcy później czterech z nich grało już w UEFA Youth League przeciwko Realowi Madryt, Borussii Dortmund i Sportingowi CP. Wieteska, z przyczyn formalnych, nie mógł występować w tych rozgrywkach. Sebastian Szymański był centralną postacią drużyny, zagrał w pięciu spotkaniach, strzelając w nich dwa gole. Mateusz Żyro dyrygował defensywą (sześć występów), ataki na skrzydle napędzał Konrad Michalak (sześć występów, jeden gol). Pięć występów w Lidze Młodzieżowej zaliczył również Mateusz Hołownia.

Sezon 2017/2018 był dla Szymańskiego przełomowy, gdyż odgrywał w pierwszej drużynie Wojskowych coraz ważniejszą rolę. We wszystkich rozgrywkach rozegrał 33 spotakania, strzelił osiem goli. Walnie przyczynił się do zdobycia mistrzostwa i Pucharu Polski.

Przełomowy był również dla pozostałych graczy. Mateusz Wieteska zdobywał ekstraklasowe doświadczenie w Górniku Zabrze, Michalak ogrywał się w Wiśle Płock. Pierwsze regularne występy w seniorskiej piłce w barwach pierwszoligowych Wigier Suwałki notował Żyro, a w Ruchu Chorzów podstawowym wyborem na lewej obronie był Hołownia. Latem wrócili do Legii jako bardziej dojrzali zawodnicy.

Wieteska i Szymański od początku sezonu regularnie pojawiają się na boisku w koszulce Legii. Żyro w spotkaniu 1. kolejki z Zagłębiem Lubin zadebiutował w Lotto Ekstraklasie (więcej TUTAJ). Dla Michalaka dzisiejszy występ był pierwszym w rozgrywkach 2018/19.

W meczu z Koroną Kielce Wieteska i Żyro rozegrali pełne 90 minut. Konrad Michalak przebywał na placu gry przez pierwsze 45 minut, a Sebastian zmienił Kaspera Hamalainena w 89. minucie. Mateusz Hołownia pozostał na ławce rezerwowych. Czterech naszych absolwentów miało więc swój udział w dzisiejszym zwycięstwie (2:1).

Dla "Wietesa" był to 11. oficjalny mecz w pierwszym zespole Legii Warszawa. "Żyrko" i Michalak rozegrali swoje czwarte spotkania w "jedynce", Szymański – 49.

Kolejne spotkania przed nami. Trzymamy kciuki, by nasi absolwenci pojawiali się w tym sezonie na murawie jak najczęściej!